Saturday 14 Oct, 2023

Starting at 09:30 am

Orjin Maslak

Maslak, Eski Büyükdere Cd. No:27 34485
Menu

MeasureCamp’e Gelirken Yanında Getirmen Gereken 5 Şey (TR)

Sayılı günler kaldı. O gün neler olacak pek az fikrin var. Nasıl hazırlanmalı? Neyle gelmeli? Organizasyon komitemizden Uğur Gürsel, sizden Cumartesi günü için yanınızda getirmenizi beklediğimiz 5 şeyi kendi tecrübeleriyle ve Web Analytics jargonuyla birlikte derledi.

1- Cevabını aradığınız sorular

Hepimiz, ya bir implementasyonun tam ortasında, ya sayfalarca olan raporun tek bir satırında ya da bu sektörün geleceği konusunda sorulara sahibizdir.
Bazen sonradan çok basit bir cevabı olduğunu öğrendiğimiz sorular, saatlerce bizi meşgul etmiştir. Özellikle yapmış olduğumuz işte şunu unutmamalıyız; eğer biz bu problemle yüzyüze geldiysek, aynı yoldan ilerleyen biri de bu problemle karşılaşmış olabilir. En iyisi bu işi birlikte yaptığımız insanlara sormak, Google amcada aramak!
MeasureCamp etkinliklerinin en güzel yanlarından biri de bu soruları sorup cevabını bulabileceğimiz insanlarla aynı anda aynı yerde olmamız. Bu yüzden karşılaştığınız ve cevabını aradığınız bir konu varsa ister oturum oluşturun, isterseniz çay/kahve aralarında gözünüze kestirdiğiniz birini kitleyin 🙂
Mesela “Neden MeasureCamp Istanbul etkinliğine geldim?” güzel bir oturum başlığı gibi..

2- Cevabını bulduğunuz sorular 😉

“Aha! buldum.”
Az önce de dediğimiz gibi; eğer siz bir problemle karlılaşmışsanız, buradaki diğer insanlar da ya o problemle karşılaşmıştır ya da karşılaşacaktır.
Kişisel deneyimlerinizi, labirentten çıkma yollarınızı, “Buldum”larınızı bizlerle paylaşın. İnsanların soru sormasını beklemeyin, hem sorun hem cevaplayın 🙂
Kim bilir, belki de sizin cevabınızın farklı bir varyasyonu ile karşılaşırsınız ve o varyasyon daha da işinize yarar.

3- Yeni insanlarla tanışma hevesi

Cumartesi günü MeasureCamp Istanbul’da tanıdığınız simaları da göreceksinizdir. Belki aynı şirkette çalıştığınız arkadaşlarınızla geliyorsunuz, belki de eski şirketteki arkadaşlarınızla görüşeceksiniz.
Bırakın arkadaşlarınızı, hem onları salın hem kendinizi. Bu etkinlik bağlantılarınıza sıkı sıkı sarılmaktan ziyade, yeni bağlantılar kurmanız için sizi tetikliyor.
Tags Fired On MeasureCamp Istanbul:

4- Daha önce yapmış olduğunuz hatalar

Siteye koymuş olduğunuz kodu test ederken 10 bin TL’lik sipariş verip Google Analytics verilerini kirletmiş olabilirsiniz (ben yaptım!), Google Tag Manager’a conversion kodlarını ekleyip yayına almadan haftasonu tatiline çıkmış olabilirsiniz (bir arkadaşım yapmış), non-interaction olması gereken bir Google Analytics event’ini yanlış kurarak Bounce Rate’leri sıfırlamış da olabilirsiniz (bunu valla ben yapmadım)…
Deneyim, satın alabileceğimiz en iyi şeydir ve her bir hata bize deneyim kazandırır.
Yapmış olduğunuz hataları ve sonrasında durumu nasıl idare ettiğinizi bizimle paylaşın. Hata yapmaktan korkmak, büyük bir hatadır 🙂

5- Bu komüniteyi geliştirmek için tavsiyeler

Eylül ayında Londra’da 13.sü gerçekleşen MeasureCamp etkinliği, Türkiye’de ilk olarak 10 Kasım tarihinde MeasureCamp Istanbul olarak gerçekleşiyor. (-e bunu biliyoruz, bunun için buradayız.)
MeasureCamp Istanbul Komünitesi olarak bu etkinliği sürekli hale getirmek için sizlerin katılımı ve değerli sponsorlarımızın desteği çok önemli. Etkinlik ile ilgili fikirlerinizi/tavsiyelerinizi isterseniz etkinlik günü bizlerle yüzyüze paylaşabilirsiniz, isterseniz de mail ile iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *